Wybierz miasto

Olsztyn
Strona głównaZajęcia dla dzieciSporty Indywidualnestrzelectwo
Firmy i instytucje

strzelectwo


Strzelectwo – ogół aktywności związanej z użyciem broni palnej lub broni pneumatycznej, zarówno bojowym, jak i sportowym, myśliwskim oraz rekreacyjnym. Czasem termin ten jest używany w odniesieniu do użycia innych typów broni zdolnych do miotania pocisków, zwłaszcza łuku i kuszy, choć w tym przypadku bardziej odpowiednie jest stosowanie terminu łucznictwo.

 

Mianem strzelectwa sportowego określa się dyscyplinę sportu polegającą na współzawodnictwie w strzelaniu ze sportowej broni palnej albo pneumatycznej do tarczy lub celów ruchomych.

 

źródło wikipedia

 

Regulacją zasad w strzelectwie zajmuje się Międzynarodowa Federacja Strzelectwa Sportowego (ISSF). Poszczególne państwa posiadają krajowe związki strzeleckie. W Polsce jest to Polski Związek Strzelectwa Sportowego.

 

Ciekawostki
• Pole dziesiątki na tarczy dla karabinu pneumatycznego, do której strzela się z odległości 10 m ma jedynie 0,5 mm średnicy.
• Wbrew pozorom do strzelania nie jest niezbędne "celne oko". Ważniejsza jest umiejętność koncentracji i swobodnego oraz równomiernego wyciskania spustu. Poważnym błędem jest oddawanie strzału w momencie, który się wydaje strzelcowi za jedyny odpowiedni - takie działanie w większości wypadków powoduje tzw. zerwanie strzału. Świadczy o tym m.in. rozgrywanie konkurencji strzeleckich dla niewidomych, gdzie o nakierowaniu na cel informuje strzelca dźwięk o zmieniającej się wysokości.


zwin tresc / rozwin tresc
Strona:
(c) 2009 EduDzieci.pl - Wortal edukacyjny dla rodziców dzieci w wieku 0-18 lat. Wszelkie prawa zastrzeżone.