Wybierz miasto

Olsztyn
Strona głównaZajęcia dla dzieciPlastyka
Konkurs dla dzieci „Zwierzak za kierownicą"

Konkurs dla dzieci „Zwierzak za kierownicą"


W konkursie „Zwierzak za kierownicą” może uczestniczyć grupa przedszkolna (kategoria I) lub klasa szkoły podstawowej (kategoria II – klasy I-III, kategoria III – klasy IV-VI). Możecie wspólnie stworzyć dzieło literackie: limeryk, krótki wierszyk, fraszkę, rymowankę, opowiastkę, albo dzieło plastyczne: rysowane, malowane, wyklejane lub wykonane inną techniką.

Czego powinny dotyczyć prace?
Do tworzenia prac plastycznych możecie wykorzystać obrazki strasznych stworów z zakładki „Wybierz zwierzaka” albo samemu narysować czy namalować zwierza spotykanego w polskich lasach czy na polach. Najważniejsze, aby Wasz bohater uczestniczył w sytuacji związanej z bezpieczeństwem ruchu drogowego. Ten ostatni warunek dotyczy również prac literackich. No i oczywiście także w nich musi wystąpić zwierzak.
Kierujcie się sześcioma zasadami

Pokażcie albo opiszcie, jak Wasze zwierzaki dbają o właściwe zachowania na drodze. Przekonajcie innych, że należy troszczyć się o bezpieczeństwo własne i pozostałych użytkowników dróg, a kierowcy, piesi, rowerzyści i motocykliści są jedną drużyną, która razem gra o wspólne zwycięstwo. Kieruje się w tym sześcioma zasadami, będącymi priorytetami Światowej Dekady Działań Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Priorytety te dotyczą:
zachowania bezpiecznej prędkości,
dbania o bezpieczeństwo pieszych, rowerzystów i motocyklistów,
zachowania trzeźwości za kierownicą,
dbania o dobry stan techniczny pojazdów,
udzielania pierwszej pomocy ofiarom wypadków,
edukacji komunikacyjnej osób w każdym wieku.

Możecie też zaprezentować zasady poruszania się po atrakcyjnych przyrodniczo terenach różnymi pojazdami, zgodnie hasłem: „Daj przyquad – nie niszcz lasów!”.
Jakie nagrody na Was czekają?

Główną nagrodą dla grupy z kategorii I jest wycieczka z Adamem Wajrakiem do lokalnego lasu. Zwycięska klasa w kategorii II wybierze się z tym znanym przyrodnikiem na dwudniową wycieczkę do ścisłego rezerwatu Białowieskiego Parku Narodowego. A najlepsza klasa w kategorii III wyruszy na jednodniowy „Pustynny Rajd” na quadach pod opieką Rafała Sonika. Poza tym prace konkursowe zostaną zaprezentowane na wystawie zorganizowanej w Sejmie RP.
Jak i do kiedy przesyłać?

Do przesyłania swoich prac wykorzystajcie formularze, które znajdziecie w zakładce "Zgłoś pracę". Każda grupa przedszkolna lub klasa szkolna może zgłosić dowolną liczbę wykonanych wspólnie prac. Na jej przesłanie macie czas do 1 maja 2013 roku. Ogłoszenie finalistów odbędzie się 6 maja, a uhonorowanie zwycięzców – 9 maja podczas gali w Sejmie. Chcecie wiedzieć jeszcze więcej?

więcej na www.zwierzakzakierownica.pl

drukuj zobacz więcej z tej kategorii
(c) 2009 EduDzieci.pl - Wortal edukacyjny dla rodziców dzieci w wieku 0-18 lat. Wszelkie prawa zastrzeżone.